Społeczna Szkoła Podstawowa nr 30 STO w Warszawie

wycieczka do Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN

24 stycznia grupa uczniów, pod opieką nauczyciela biologii – Artura Sienkiewicza oraz nauczycielki geografii – Katarzyny Rogali zwiedzała Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Głównym celem wycieczki była popularyzacja wiedzy biologicznej, w tym wiedzy o ewolucji życia na Ziemi.

Wielkie zdziwienie uczestników wycieczki wzbudziły rekonstrukcje szkieletów dinozaurów znalezionych na pustyni Gobi w latach 60-70 XX wieku. Szczególnym zainteresowaniem uczniowie obdarzyli zrekonstruowanego Stegozaura, którego największe okazy osiągały wielkość autobusu. Posiadał charakterystyczne płyty na grzbiecie oraz kolce na ogonie, które do dzisiaj budzą różnego rodzaju spekulacje na temat ich zastosowania. Prawdopodobnie te elementy budowy służyły im do odstraszania drapieżników oraz termoregulacji.

Wycieczka do Muzeum Ewolucji wzbogaciła wiedzę uczniów o ewolucyjnym rozwoju życia na Ziemi, zwiększyła zainteresowania wykopaliskami, jak i zainspirowała do dalszych poszukiwań informacji na temat wyginięcia dużych gadów oraz była fajną formą spędzenia czasu.